Brwinow_okladka_150

 

„Miasto Brwinów: 60 lat minęło” to nie tylko temat gry miejskiej zorganizowanej 25 kwietnia 2010 r. przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów – to także tytuł książki, która prowadzi czytelników przez ostatnie 60 lat historii Brwinowa - od uzyskania praw miejskich w 1950 r. Autorzy opisali w niej wybitnych mieszkańców, ważne wydarzenia i ciekawostki z życia miasta. Mało znana historia Brwinowa jest tak fascynująca, że książkę czyta się jednym tchem.

Od 1950 do 2010 – do każdego roku przypisana jest krótka notka, opowiadanie lub wspomnienie. Mozaika tematów jest bardzo różnorodna. Niektóre są tylko luźno związane z datą, do której zostały przypisane, zdarzają się też retrospekcje do czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. Skojarzenia łączące Brwinów z kometą Halleya, zamachem na Hitlera, igrzyskami olimpijskimi czy starożytnym Egiptem, legendy miejskie, historia niebywałej społecznej aktywności ostatnich kilkudziesięciu lat (m.in. o demonstracji ekologów, referendach i tworzeniu się stowarzyszeń), opowieść o pałacyku Tobolków czy zapomnianych zasługach żyjących i zmarłych brwinowian – to tylko niektóre tematy ujęte na kartach książki.

Choć zamiarem autorów nie było napisanie ani monografii, ani książki stricte historycznej, to jednak zawiera ona bardzo wiele faktów i dat z życia miasta. Dodatkowo zamieszczony na końcu aneks podaje biogramy honorowych obywateli oraz wykaz brwinowskich samorządowców od 1990 r.

Jak napisała w imieniu autorów redaktor Mirosława Kosiaty: „»Miasto Brwinów: 60 lat minęło« to nasze subiektywne spojrzenie na historię najnowszą Brwinowa. Na kartach tej książki chcemy pokazać to, o czym my sami jesteśmy przekonani: Brwinów nie jest sennym, nijakim miasteczkiem. To niezwykłe miejsce: z ciekawą historią, zabytkami i niezwykłymi ludźmi...”.

Na miano niezwykłej zasługuje też sama książka. Krystyna Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa i długoletnia mieszkanka Brwinowa wystawiła tej publikacji pozytywną recenzję: „Przeczytałam tę książkę jednym tchem. Autorzy przedstawili 60 lat miasta Brwinowa „w pigułce”, rok po roku opisując to, co działo się w Brwinowie, co pamiętam z dzieciństwa, mojego tu dorastania oraz całego okresu dorosłości. Miło było powrócić do wspomnień. Dziękuję za już i proszę o jeszcze.”

Zapraszamy zatem do poznania Brwinowa, jakiego jeszcze nie znacie…

 

Książkę można nabyć w księgarni M. Dziekanowskiego w Pruszkowie, ul. Kraszewskiego 39. Osoby mające trudności z dotarciem do Pruszkowa mogą liczyć na pomoc w jej zakupie – kontakt poprzez e-mail: gra@brwinow.org

UWAGA: Od czwartku 17 czerwca 2010 r. książka jest do nabycia w Brwinowie, w sklepie "Szafa Kasi" na targowisku miejskim (murowany budynek od strony marketu Zygzak).

Poleć to